1.1.5. Ценови листи#
Ценовите листи представляват шаблони с цени за избрани продукти, които се прилагат в документи за покупка и продажба. Системата автоматично въвежда цената и изчислява задължението по съответния документ. Такъв шаблон (Ценова листа) може да бъде настроен към всеки контрагент, така че при продажба системата автоматично да прилага цени.
Системата позволява настройка и прилагане и на валутни ценови листи. Стъпките в процеса на създаване на такава ЦЛ са същите, като единствената особеност е различните валута и курс.
Ценовите листи са разделени на:
Доставни ценови листи се водят автоматично от системата - тя запазва последната доставна цена след всяка валидирана покупка по контрагент.
Клиентски ценови листи трябва да бъдат настроени, за да може системата автоматично да предлага цени в продажбата при избор на контрагент.
Процесът на създаване на ценова листа е следният:
За създаване на нова Ценова листа се избира група функции Номенклатури || Ценови листи. Чрез десен бутон на мишката върху списъка с ценови листи и Нова ценова листа се отваря форма Ценова листа за въвеждане на данни.
В раздел Основни се настройват:
Име – в свободен текст се изписва наименование (задължителен реквизит);
Продукт/Материал - от реда за добавяне на нов запис може ръчно да се въведат продукти и материали.
Мярка - избор на мерна единица; В една ценова листа може да се добавят цени за един и същ продукт, но за различни мерни единици.
Цена/Цена с ДДС - след въвеждане на една от двете цени системата автоматично ще изчисли другата.
В раздел Допълнителни се настройват:
Ритейл - указва кои цени - с или без ДДС, да са водещи при формиране на тотали в документите за продажба (задължителна настройка);
На база – в полето се избира метод на ценообразуване и спрямо него в последствие се изисква настройка на различни реквизити;
След дата на авт. актуализация - полето се настройва при база Последни доставни цени, като задава начална дата за филтър на покупки, от които се актуализира последна доставна цена.
Среднопретеглени от склад - настройка при база Среднопретеглени цени, с която се указва склад, от който се взимат среднопретеглените цени.
Основна ценова листа - полето се попълва при база Основна ценова листа, като се избира родителска ценова листа, от която се взимат базовите цени.
Автоматична генерация - опция, която се активира, когато в списъка в раздел Основни няма записи; Разрешава или забранява автоматичната генерация на цени при модификация на родителска ценовата листа, при приключване на складови документи или покупка.
Закръгляване - поле за избор на начин на закръгляване на цени от Референтни номенклатури | Закръглявания на цени, което се използва при ръчно или автоматично ценообразуване.
Дименсия групи - поле за избор на дименсия, по която да се настройва Ценообразуване по групи в раздел Списъци.
Превалутиране в лв. - разрешава или забранява конвертиране на валутни цени (от покупки) в национална валута при ценообразуване.
В раздел Списъци се настройват:
Промоции – Добавяне на готови ценови листи с намаления и ограничена валидност;
Ценообразуване по групи - От списъка вдясно се избират групи с отстъпка, като се обзавеждат колони:
Група - избира се дименсия, като отстъпката може да се настрои общо за всички или за отделни групи;
Марж % - попълва се стойност на желания процент марж;
Надценка - попълва се стойност на желаната надценка;
Добавка - може да се настрои точна сума, която да се добави в цената;
Ценообразуване по продукти - От списъка се посочват продукти, за които ще има различни надценка и/или добавка, като се обзавеждат колони:
Продукт/материал - избира се дименсия, като отстъпката може да се настрои общо за всички или за отделни групи;
Мярка - посочва се мерната единица, която се отнася за реда; Когато се правят настройки за повече от една мерна единица, трябва всяка една да е на отделен ред.
Марж % - поле с марж в проценти; Може да се изчисли автоматично от системата след настройка на полето с надценка;
Надценка - попълва се стойност на желаната надценка в проценти;
Добавка - може да се настрои точна сума, която да се добави в цената;
Ако за един продукт са дефинирани Марж, Надценка и/или Добавка, различни за него и групата, към която принадлежи, с по–голяма тежест винаги е настройката по продукт.
Запис и Изход — бутон в лентата с инструменти. Съхранява въведените настройки и излиза от формата.
Свързани статии:
Как да създадем Ценова листа?
Как да свържем Ценова листа с контрагент?
Ценови листи и схеми с търговски отстъпки