Нагоре

Отчитане на разходи за заплати по центрове на себестойност#

В темата е представен вариант за отчитане на разходите за заплати и осигуровки, включващ опция за разпределянето им по центрове на себестойност. Това става чрез въвеждане на вътрешнофирмен документ за покупка. В тази връзка е необходимо предварително да се дефинират определени настройки.

Настройки#

  1. Продукти — От меню Номенклатури || Продукти и материали се създават отделни продукти от тип услуга за заплати и осигуровки - напр. Заплати (банка), Осигуровки (работодател), Осигуровки (работник) и пр.

  1. Типове документи — Тази настройка се прилага във връзка с потребителски права за достъп до документи. Когато няма да се прилагат ограничения на достъпа, създаването на нов тип документ не е необходимо. Може да се използва стандартен документ Покупка.

Нов тип документ се създава от Номенклатури || Типове документи. Например добавя се нов тип вътрешнофирмен документ - Int - Вътрешен документ за покупка. Това става с десен бутон върху групата ВФДПок и избиране на Нов подтип документи…. С това системата добавя отделен ред за въвеждане на нов тип документ. Обзавеждат се колони Код: Int, Име: Вътрешен документ за покупка, Номератор: SUPINT,Посока: Приходен.
Направените модификации се запаметяват чрез бутон [Запис] в лентата с инструменти.

Въвеждане на документи в Търговска система#

  1. Документи за покупка — От меню Търговска система || Документи за покупка се въвеждат нови покупки отделно за работни заплати и за осигуровки.
    Това означава, че при въвеждане сума на заплатите в едната покупка, от реда за нов запис се използва специално създадения продукт Заплати (банка).
    При въвеждане на разходите за осигуровки в следваща покупка се използват Осигуровки (работодател) и Осигуровки (работник) със съответните суми.
    Останалите реквизити, на които задължително трябва да се обърне внимание, са:

    • Док. тип - Използва се специално настроеният тип документ Int.

    • Основание за прилагане - За основание се избира задължително такова, за което не се начислява ДДС - Не участва в дневнниците.

    • Контрагент - В полето с реквизит за контрагент от секция Доставчик се избира Потребител на продукта.

  1. Центрове на себестойност — Когато разходите се отчитат по центрове на себестойност, на отделни редове се въвеждат сумите за всеки структурен център. Това дава възможност в раздел Списъци всеки ред да бъде отнесен към различен разходен център.

  1. Валидиране — Всяка покупка се валидира чрез бутон [Приключен] от лентата с инструменти, без да се генерират свързани документи.

  2. Банкови документи — Направените по банков път плащания за заплати и осигуровки се регистрират чрез въвеждане на банкови извлечения. Това се извършва от меню Търговска система || Банкови документи.

На реда за нов запис в нов документ се избира подходящото основание за плащане, свързано с настройките за автоматично осчетоводяване.
В колона Свързан док. задължително се посочва предварително валидираната покупка. Това е документът за покупка, включващ заплатите или осигуровките, за които се изплаща сумата на реда.

  1. Валидиране — Чрез бутон [Приключен] в лентата с инструменти документът се валидира. Към него може автоматично да се генерира счетоводно записване спрямо текущите настройки на Автоматичен осчетоводител.

Счетоводни документи#

Когато към БИ има генериран счетоводен запис, той е достъпен за преглед от панел Връзки с документи.

Допълнително от меню Счетоводство || Счетоводни документи се въведе начислението на заплатите и осигуровките чрез документи от тип РПВ. Въвежда се отделен документ РПВ за всяко едно от начисленията на осигуровки - ДОО, ДЗПО, ЗО,

  1. Приключен — Чрез бутона в лентата с инструменти валидираме документа.