Нагоре

Kомплектуване и разкомплектуване#

Системата разполага с инструмент за комплектуване - обединяване на компоненти в единна стокова единица, и за разкомплектуване на продукт на съставните му части. Комплектуването и разкомплектуването се осъществяват на база настроени рецепти.

Настройки#

За да функционира успешно генерацията на документи за комплектуване и разкомплектуване, са необходими отделни складови документи за тези операции. Настройката е достъпна от Номенклатури || Типове документи.

При комплектуване се използват специално настроените складови документи ППРК - Приходен протокол за комплектуване и РПРК - Разходен протокол за комплектуване. Те трябва да бъдат със задължително дефинирана настройка в колона Група: Комплектуване.

При разкомплектуване се използват настроените складови документи ППР - Приходен протокол за разкомплектуване и РПР - Разходен протокол за разкомплектуване. Те трябва да бъдат със задължително дефинирана настройка в колона Група: Разкомплектуване.

И за четирите типа документи е препоръчително поставяне на отметка в колона Изисква контрагент Потребител на продукта. Това автоматично ще обзаведе реквизит Контрагент в приходните и разходните протоколи за комплектуване и разкомплектуване.

Следващата задължителна нстройка е добавяне на Рецепта за продукта, който ще обединява компоненти. Системата позволява въвеждане на няколко рецепти за продукт.

Настройката е достъпна във форма за редакция на Продукт/материал от раздел Списъци. С десен бутон на мишката върху опция Нова рецепта се отваря форма за редакция Производство и придобиване. В поле Име може да се въведе наименование за рецептата и да се определи за какво количество в основна мярка от продукта се отнася.

След потвърждаване на избора с бутон [OK] системата активира празен ред за добавяне на нов запис. Чрез него се въвежда списък на съставните компоненти с мерни единици и количества.

Ако сред компонентите има основен продукт, който формира голяма част от стойността на комплекта, той задължително се въвежда на 1. ред с нулева цена.

За всички останали компоненти в колона Цена могат да бъдат попълнени единичните цени без ДДС, които системата предлага в ППР - Приходен протокол за разкомплектуване.
Когато в рецептата липсва настройка за цени, колона Цена в ППР се попълва ръчно.

Комплектуване#

При комплектуване се създава Приходен протокол за комплектуване. В документа се избира продукт с настроена рецепта, който ще обединява компоненти.
Чрез вграден инструмент системата ще генерира свързан Разходен протокол за комплектуване. В документа автоматично ще се заредят настроените компоненти.

Процесът по въвеждане на складови документи за комплектуване е следният:

  1. Приходен протокол за комплектуване - От Търговска система || Складови документи чрез десен бутон на мишката се избира Нов документ (клавишна комбинация Ctrl+N). Отваря се празна форма за въвеждане на нов складов документ.

  2. В раздел Основни се въвеждат:

    • Док. тип – избира се тип на документа ППРК - Приходен протокол за комплектуване;

    • Док. дата – поле за избор на дата, за която се извършва складовата операция;

    • Док. No – поле с номер за документа;
      Ако полето остане празно, системата ще генерира пореден номер за типа документ в текущия склад;

    • Склад – поле за избор на склад, в който комплектът се заприходява;

    • МОЛ – избира се материално отговорното лице за текущия склад;
      Полето се обзавежда автоматично, ако складът има настроен МОЛ по подразбиране.

    • Поделение - в полето може да се посочи поделение от предварително настроените в Потребител на продукта;

    • Съставил - избира се персона, съставила документа;
      Полето се обзавежда автоматично с настроените данни за текущия потребител на системата.

    • Контрагент – в полето се избира Потребител на продукта;
      При коректно направени настройки в Типове документи полето се обзавежда автоматично.

    • Продукт/материал – въвежда се продукт, за който се отнася комплектуването;

    • Партида - в тази колона могат да се избират партиди на продукти;
      Ако се регистрират няколко партиди от един продукт, всяка от тях се въвежда на отделен ред.

    • Количество – в колоната се въвеждат количествата по продукти;

    • Мярка - колоната трябва да съдържа основните мерни единици за всеки един продукт;

    • Цена - полето остава празно;
      При валидиране на документа системата автоматично ще обзаведе цена и обща стойност.
      Те ще се формират спрямо стойностите на свързания разходен складов документ (РПРК).

  3. Генериране през рецепта - Опцията активира помощник за генерация на свързани документи и е достъпна от меню Средства.
    Чрез нея системата автоматично създава разходния складов документ РПРК. В него автоматично ще се обзаведат всички съставни части на комплекта.

    Помощникът стартира с информативно съобщение. На следващите стъпки се показват полета с възможни опции на генерацията.

    Системата обзавежда полетата в помощника с данни по подразбиране, които могат бъдат променени.
    За да се потвърди генерация на свързан Разходен протокол за комплектуване, на последна стъпка се поставя отметка при Генериране на документи. Бутон [Генериране] потвърждава действието.
    Системата уведомява как е протекла генерацията и помощникът се затваря с [Изход].

  4. Разходен протокол за комплектуване - От раздел Връзки с документи на ППРК е достъпен генерираният свързан разходен документ - РПРК.
    Разходният протокол се отваря с двоен клик или с опция Отваряне свързан документ. Той съдържа списък с настроените по рецепта компоненти от комплекта в ППРК.

    Чрез бутон [Приключен] в лентата с инструменти РПРК се валидира. Системата предлага автоматична генерация на счетоводно записване. Бутон [ОК] потвърждава избраните опции и валидира данните в документа.

    Системата обзавежда среднопретеглени цени за всеки от компонентите и калкулира обща стойност в тотал на документа. Наличностите в текущия склад се актуализират - количествата по компоненти са намалени.

    Формата за редакция на РПРК се затваря с бутон [Запис и изход] или с [x].

  5. Заприходяване на комплект - Комплектуването трябва да се финализира с валидиране и на приходния протокол. Това става обратно в ППРК чрез бутон [Приключен] от лентата с инструменти.
    Системата предлага автоматична генерация на счетоводно записване. Бутон [ОК] потвърждава избраните опции и валидира данните в документа.

    Цена за единица комплект и Стойност на документа се обзавеждат според калкулираните стойности в свързания РПРК.
    Наличността в текущия склад се актуализира, с което количеството за комплекта е увеличено.

Разкомплектуване#

При разкомплектуване се създава складов документ РПР - Разходен протокол за разкомплектуване. В него се избира продуктът, който ще се разделя на съставни елементи. Системата използва същия вграден инструмент за генерация през рецепти, както при комплектуване. Чрез него се създава свързан приходен протокол - ППР - Приходен протокол за разкомплектуване.

Процесът по въвеждане на складови документи за разкомплектуване е следният:

  1. Разходен протокол за разкомплектуване - От Търговска система || Складови документи се създава Нов документ, което отваря празна форма за въвеждане на данни.

  2. Съдържание на РПР - В раздел Основни се попълват необходимите реквизити в секции Общи, Собствени и Титуляр.
    От реда за нов запис се попълват данните за продукта, който се разкомплектува.

    • Продукт/материал – въвежда се продукт, за който се отнася разкомплектуването;

    • Партида - в тази колона могат да се избират партиди на продукти;
      Ако се регистрират няколко партиди от един продукт, всяка от тях се въвежда на отделен ред.

    • Количество – в колоната се въвеждат количествата по продукти;

    • Мярка - колоната трябва да съдържа мерната единица, в която е бил заприходен комплекта;

    • Цена - полето остава празно;
      При валидиране на документа системата автоматично ще обзаведе цена и обща стойност.

  3. Генериране през рецепта - Опцията активира помощник за генерация на свързани документи и е достъпна от меню Средства. Чрез нея системата създава приходния складов документ ППР. В него автоматично ще се обзаведат всички съставни части на комплекта.

    Помощникът стартира с информативно съобщение. На следващите стъпки се показват полета с възможни опции на генерацията.
    Системата обзавежда полетата в помощника с данни по подразбиране, които могат бъдат променени.
    За да се потвърди генерацията, на последна стъпка се поставя отметка при Генериране на документи. Бутон [Генериране] потвърждава действието.
    Системата уведомява как е протекла генерацията и помощникът се затваря с [Изход].

    РПР трябва да се валидира чрез бутон [Приключен]. Системата предлага автоматична генерация на счетоводно записване. С потвърждаване на избора в документа се визуализират цена и стойност.

  4. ППР - Приходен протокол за разкомплектуване - От раздел Връзки с документи на РПР е достъпен генерираният свързан приходен протокол. Свързаният документ ППР се отваря с двоен клик или с десен бутон и опция Отваряне свързан документ.

    Приходният протокол за разкомплектуване съдържа списък с настроените по рецепта части на комплекта.

    Ако в рецептата няма настройки за Цена, системата генерира ППР изцяло с нулеви цени. Те трябва да се попълнят ръчно по преценка на потребителя. С нулева цена остава единствено основният компонент.

    Когато има направени такива настройки, ППР се генерира с обзаведени цени за всички второстепенни елементи. С нулева цена отново остава единствено компонентът, дефиниран като основен.

  5. Заприходяване на съставни части - Разкомплектуването се финализира с валидирането на приходния протокол от бутон [Приключен] в лентата с инструменти.

    Автоматично се обзавежда Стойност на документа, така че да бъде равна на стойността от свързания РПР. Системата попълва и Цена за основния компонент, като разлика между стойността на документа и стойността на второстепенните компоненти.
    Наличността в текущия склад се актуализира, с което количеството на всеки елемент е увеличено.